Składniki:
- 0,5 kg wołowiny (u mnie: rostbef)
- 3 średnie cebule
- 3 średnie marchwie
- 5 dojrzałych pomidorów
- 10 ząbków czosnku
- 150 g kapusty
- 3 średnie ziemniaki
- 1 czerwona papryka
- 50 g tłuszczu (do podsmażenia mięsa, u mnie: masło roślinne)
- garść świeżej pietruszki
- 2 litry bulionu wołowego (u mnie: rozpuszczone z kostek)
- ew. 2-3 łyżki przecieru pomidorowego (dodajemy jeśli pomidory nie dadzą zupie czerwonego zabarwienia)
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 2 łyżeczki pieprzu ziołowego
- 2 łyżeczki kolendry
- 1 łyżeczka soli
- gwiazdka anyżu
- ew. zyra (trudno dostępna w Polsce; jest składnikiem gotowych mieszanek przypraw do łagmana)
Wykonanie:
Mięso posiekać w kostkę, odłożyć do miski. Cebulę pokroić w pióra, odstawić . Pomidory pokroić w ósemki lub w kostkę i wymieszać z posiekanym lub wyciśniętym czosnkiem. Kapustę, paprykę i marchewkę pokroić w drobne paski, zaś ziemniaki w kostkę.
W dużym garnku rozgrzać tłuszcz i usmażyć na nim wołowinę. Po ok. 5 minutach, gdy mięso puści soki i zacznie się rumienić, dodajemy cebulę. Obsmażyć kolejne 3-5 minut. Po tym czasie dodajemy wymieszane z czosnkiem pomidory. Dusimy do momentu, gdy pomidory puszczą sok (jeśli są mało soczyste i nie nadały potrawie czerwonego koloru, dodajemy przecier). Następnie dodajemy pozostałe warzywa i bulion, gotujemy 30 minut. Po tym czasie dodajemy wszystkie przyprawy i gotujemy kolejne 15 minut.
Zupę przestajemy gotować, ale pozostawiamy ją pod przykryciem na kolejne 15 minut, aby nabrała intensywniejszego smaku. W tym czasie przygotowujemy makaron wstążki lub ryż na sypko (ja preferuję makaron), które podajemy z zupą.
Smacznego!
Zupa jest przepyszna. Ja do niej dodaję malutkie muszelki. Taką zupę jadłam na Podlasiu-w Bohonikach.Troszkę jest przy niej pracy, ale warta jest tego.
OdpowiedzUsuń