sobota, 28 maja 2011

Panna cotta z galaretką


Składniki:
(na 4 dużych lub 6 małych porcji)

WARSTWA ŚMIETANOWA
  • 200 ml płynnej śmietanki 30% 
  • 200 ml mleka
  • 6 pastylek słodzika
  • 2 łyżeczki żelatyny

GALARETKA
  • 400 ml syropu z brzoskwiń (z puszki)
  • lub 400 ml ulubionego soku
  • 2 łyżeczki żelatyny

Wykonanie:
Nie tyle pracochłonne, co czasochłonne. Warto pomyśleć o wykonaniu tego deseru dzień wcześniej, jeśli planujemy go podać na specjalną okazję. 
Do garnuszka wlewamy śmietankę i mleko. Dodajemy słodziki i podgrzewamy do temperatury ok. 60 stopni.
Żelatynę rozpuszczamy w dwóch łyżkach wrzątku i czekamy ok. 3 minut. Po tym czasie dodajemy ją do ciepłej mieszanki mleczno-śmietanowej i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Przelewamy do wcześniej naszykowanych miseczek lub filiżanek. Po ostygnięciu, naczynia przykrywany folią spożywczą i wstawiamy do lodówki. 
Następnie (po ok. 2 godzinach) zaczynamy przygotowanie galaretki. Syrop lub sok wlewany do garnuszka i podgrzewamy. Żelatynę rozpuszczamy w 2 łyżkach wrzątku i po 3 minutach wlewany do garnka z sokiem. Odstawiamy garnek z ognia i mieszamy do rozpuszczenia się żelatyny. Pozostawiamy galaretkę do wystygnięcia, po czym wstawiamy garnek do lodówki na ok. 20 min lub na krócej do zamrażarki, aby galaretka lekko się ścięła.
Rozlewany galaretkę na ściętą masę mleczną. Pozostawiamy w lodówce przez kolejne 2 godziny. 
Deser możemy serwować w naczyniach lub na talerzykach. Przy wyjmowaniu panna cotty warto delikatnie poruszać galaretką, aby oderwała się od brzegu naczynia w którym tężała. Można też zanurzyć filiżanki na chwilę we wrzątku. 
Podawać posypane orzechami, czekoladą lub polane musem owocowym, bądź likierem.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...