poniedziałek, 2 maja 2011

Nutella

Domowa nutella sprawdza się jako deser podany w małych miseczkach, ale również jako tradycyjna pasta do chleba.

Składniki:
(na 7-8 małych porcji lub 1 słoiczek)


  • 250 gram gorzkiej czekolady
  • 4 jajka
  • 1 łyżka słodziku w płynie
  • 50 gram masła
  • 4 łyżki wody


Wykonanie:
Jajka o temperaturze pokojowej sparzyć we wrzątku (pokojowa temperatura zapobiegnie popękaniu skorupek, co może się zdarzyć, jeśli jajka będą wyjęte prosto z lodówki). Żółtka wlewamy do małego garnka, białka do wysokiego naczynia. Do żółtek dodajemy słodzik i wodę, następnie miksujemy na jednolitą masę.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie małego garnka nad większym garnkiem z gotującą się wodą. Najlepiej zaczepić uszy rondelka o brzegi dużego garnka. W ten sposób będziemy gotować na parze. Do masy z żółtkami dodajemy masło i połamaną na kostki czekoladę, całość ciągle mieszając do uzyskania jednolitej masy. Wówczas jest też moment na spróbowanie mieszanki i ewentualne dosłodzenie, jeśli uznamy, że preferujemy słodszą wersję. Zdejmujemy garnek znad pary.

Przygotowane wcześniej biała ubijamy na sztywno. Następnie miksujemy przez 2 minuty w garnku masę czekoladową. Przy pomocy łyżki stopniowo dodajemy biała do czekolady. Delikatnie mieszamy i przelewamy powstałą masę do miseczek/filiżanek/kieliszków lub słoiczka.

Wstawiamy do lodówki na minimum 5 godzin przed planowanym podaniem. W lodówce tak przygotowaną nutellę trzymamy do 5 dni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...